Dutchmen edge Helias’ Crusaders on home track

By Will Johnson, Sports Editor
Posted 4/13/22

Another shot at Helias’ Crusaders.

That is what Matt Candrl’s Owensville Dutchmen got last Tuesday during their annual home quad meet at Dutchmen Field.

Winning seven events and …

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

E-mail
Password
Log in

Dutchmen edge Helias’ Crusaders on home track

Posted

Another shot at Helias’ Crusaders.

That is what Matt Candrl’s Owensville Dutchmen got last Tuesday during their annual home quad meet at Dutchmen Field.

Winning seven events and placing at least second in seven others, Owensville (143) was able to hold off Helias (136) to top the team standings also ahead of Sullivan (62.5), Cuba (35) and New Haven (19).

Charlie Whelan sprinted his way to victory in the boys 100-meter dash with a winning time of 12.12 while Tanner Meyer also placed sixth in a time of 12.71.

Ethan Harris paced the Dutchmen in the 200-meter dash with an eighth-place time of 25.91.

Bryce Payne led three Dutchmen in the top eight of the 400-meter dash with a second-place time of 53.11. Landon Valley (6th, 57.24) and Harris (8th, 58.35) also had top-eight times for OHS.

Seconds shy of breaking the two-minute mark, Dutchmen senior Jacob Breedlove won the 800-meter run in 2:02.07 followed in fourth by Gabe Soest (2:11.92) and Felix Guerrero (2:14.39).

Guerrero led the orange and black in the 1600-meter run with a fifth-place time of 5:26.65.

Lucas Morgan led five Dutchmen in the top nine of the 3200-meter run with a second-place time of 11:11.06. Freddy Zheng (4th, 11:40.65), Harm Rademacher (5th, 11:50.60), Aidan Ward (7th, 12:48.65) and Kyle Bollmann (9th, 13:44.76) also posted top-nine times for OHS in the 3200m run.

Alan Kopp swept both hurdle events for the Dutchmen winning the 110-meter hurdles in 15.92 before also claiming first place in the 300-meter hurdles in a first-place time of 42.85.

Payne also took third in the 110m hurdles in 16.76 while Jordan Bialczyk placed ninth in 22.27.

Three Dutchmen relay teams posted winning times starting with the 4x100-meter relay quartet of Blake Elliott, Meyer, Whelan and Payne sprinting to a first-place time of 46.40.

Winning the 4x200-meter relay by four seconds in a time of 1:36.22 was the Dutchmen foursome of Soest, Whelan, Kopp and Payne.

Taking the 4x100-meter throwers relay in 53.46 was the Dutchmen squad of Brent Helmig, Garrett Crosby, Hayden Shoemaker and Eli Wilson.

Ending the meet with a second-place finish in the 4x400-meter relay with a time of 3:40.69 was the orange and black squad of Carson Donatti, Landon Valley, Breedlove and Kopp.

Also taking second in the 4x800-meter relay in 9:42.64 was the Dutchmen distance running foursome of Noah Holtmeyer, Harris, Rademacher and Guerrero.

In field events, OHS had the top four spots in the boys pole vault with Trenton Million clearing 3.50 meters to win the event.

Ashton Kramme cleared 3.05m to place second while Jesse Wiegel and Aries Nicholas both cleared 2.90m to tie for third place.

Crosby threw his way to second place with a mark of 11.94m in the boys shot put while Shoemaker placed fourth in the boys discus with a throw of 34.21m.

Paul Million (5th, 33.53m) and Samuel Pack (9th, 27.41m) also placed in the top 10 of the boys discus.

Helmig posted a fifth-place throw of 33.88m in the boys javelin just behind Kramme’s fourth-place throw of 35.80m.

On the girl’s side, Owensville’s Dutchgirls won five events helping them to 100 team points and second place behind Helias (146).

Elizabeth Adams paced the Dutchgirls in the 200m dash with a ninth-place time of 31.80.

Ella Gehlert led four Dutchgirls in the top six of the 400m dash with a winning time of 1:07.54. Ilene Limberg (2nd, 1:07.89), Lauren Kandlbinder (5th, 1:14.94) and Cameron Nowack (6th, 1:15.69) also posted top-six times for OHS.

Grace Abell placed fifth in the 800m run with a time of 2:52.66.

Limberg came back to win the 3200m run in 12:36.44 while joined in the top seven by Kyah Weirich (4th, 14:06.50), Kandlbinder (6th, 15:21.27) and Hayden Loeb (7th, 18:13.42). Weirich also took second in the 1600m run in 6:35.49.

Kiera Finn won the 300m hurdles in 55.24 after taking fourth in the 100m hurdles in 19.63. Merrick Blankenship posted a seventh-place time of 21.83 in the 100m hurdles.

Winning the 4x100m throwers relay on the girls side in 1:04.45 was the Dutchgirl team of Stephanie Cain, Danika Hinson, Layna Rademacher and Bailee Dare.

Taking the top spot in the girls 4x200m relay in 1:53.77 was the OHS foursome of Alexis Kohrmann, Saylor Richardson, Emma Daniels and Gehlert.

Meike Bakker topped the field in the girls javelin by nearly three meters with a winning throw of 30.92m. She was also second in the long jump (4.66m), fourth in the shot put (9.03m), and tied for second with Gehlert in the high jump clearing 1.40m.

Dare took third in the pole vault clearing 2.15m while Elaina Lebish and Ruvia Nowack each cleared 1.70m to tie for ninth place.

Alison Daniels also took ninth in the girls triple jump with a leap of 8.05m.

OMS track results from St. James last Wednesday will be in next week’s Republican. 

Comments

No comments on this item Please log in to comment by clicking here