OHS Track sweeps team titles at Cuba

By Will Johnson, Sports Editor
Posted 4/6/22

Narrowly missing team titles at Blair Oaks days earlier, Matt Candrl’s Owensville High School (OHS) track and field teams looked for a short but productive trip down Highway 19 into Crawford …

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

E-mail
Password
Log in

OHS Track sweeps team titles at Cuba

Posted

Narrowly missing team titles at Blair Oaks days earlier, Matt Candrl’s Owensville High School (OHS) track and field teams looked for a short but productive trip down Highway 19 into Crawford County last Tuesday night for the Cuba High School Relays.

Winning 10 events in the boys division and 11 events on the girls side, both Dutchmen and Dutchgirl track teams easily claimed team titles.

Topping the boys team standings with 225.25 points, Owensville won three relays and seven individual events.

On the track, Charlie Whelan turned the corner to victory in the 200-meter dash with a winning time of 24.82. Bryce Payne also placed second in the event with a time of 25.14.

It was a trifecta of Dutchmen in the 400-meter dash led by Jacob Breedlove’s first-place time of 54.19 followed closely by teammates Tanner Meyer (55.16) and Gabe Soest (55.51).

Alan Kopp won the 110-meter hurdles in a time of 16.47 while Whelan was right behind him in second place in 18.54.

Payne added to his second-place time in the 200m dash winning the 300-meter hurdles in 42.84 while Kopp was second in 43.50. Jordan Bialczyk also picked up team points with his fourth-place time of 54.37.

Individually in the field, Ashton Kramme won the boys pole vault with a clearing height of 3.80 meters. Trenton Million followed Kramme in second clearing 3.65m.

Meyer added to his second-place time in the 200m dash by winning the long jump with a leap of 5.52m. He was joined in the top four by teammates Blake Elliott (2nd, 5.45m) and Layne Evans (4th, 5.14m).

Soest added his name to the list of event winners claiming the triple jump with a mark of 11.11m with Kramme placing second leaping 10.86m.

Starting the meet winning the 4x800-meter relay in 9:22.72 was the Dutchmen foursome of Felix Guerrero, Lucas Morgan, Harm Rademacher and Freddy Zheng.

Claiming the 4x200m relay in 1:36.36 was the OHS quartet of Breedlove, Payne, Kopp and Whelan.

Ending the meet winning the 4x400m relay in 3:44.84 was the Owensville team of Landon Valley, Breedlove, Payne and Soest.

For the Dutchgirls, they won nine individual events and two relays racking up 202 points topping seven other teams.

Emma Daniels won the 100m dash in 13.79 while Ella Gehlert claimed the 200m dash with a winning time of 30.69.

Gehlert also took the 400m dash in a time of 1:07.70 with teammates Alexis Kohrmann (1:09.45, 3rd) and Kyah Weirich (1:17.39, 4th) also scoring team points.

Ilene Limberg won both the 800m and 1600m runs in times of 2:41.76 and 5:52.59 respectively.

Kiera Finn swept both hurdle events winning the 100m hurdles in 19.27 and the 300m hurdles with a time of 55.47.

Adding to her wins on the track, Gehlert made three victories winning the high jump with a clearing height of 1.46m.

Meike Baker threw her way to victory in the girls discus with a first-place toss of 25.74m.

Sprinting their way to victory in the 4x100m relay was the Dutchgirl foursome of Emma Daniels, Ali Daniels, McKenzy Echols and Alaina Carpenter.

Winning the 4x200m relay in a time of 1:59.22 was the Owensville quartet of Ali Daniels, Emma Daniels, Kohrmann and Carpenter. 

Comments

No comments on this item Please log in to comment by clicking here